Hvordan er vores køkken?

Vi har en ambition om, at vores højskolekøkken skal være det bedste i Danmark. Vi har en ambition om, at Gram Højskoles måltider kan måle sig med de bedste restauranter i regionen. Og vi har en ambition om, at Gram Højskoles køkken skal afspejle både vores lokalområde og årstiden.

Vi serverer ærlig mad med kærlighed og omtanke; nogle gange skruer vi op for festen, andre gange er der mere smalhals – nøjagtigt som i køkkenet hjemme hos dig selv. Vi arbejder ud fra den betragtning, at inspirerende mad lavet med gode råvarer fyldt med velsmag er førsteprioritet.

Vi er selv kritiske forbrugere af fødevarer – ligesom mange af vores kursister. Vi har ikke et dogme om et vist antal kødfrie dage eller om vegetarretter; for os er det en naturlig del af kosten at tænke sig om, både på vores sundheds og på planetens vegne. Vi opsøger aktivt mad af “2. sortering” for at bekæmpe madspild; 2. sortering er mindst lige så god som første klasse. For os betyder det ikke noget, at agurken krummer, at tomaterne ikke er lige store, eller om de yderste blade på spidskålen er beskadiget. Vi kender alle vores leverandører og producenter, så vi ved, at vi kan stå inde for kvaliteten hver dag.

Vi har også en ambition om, at vores køkken skal gå forrest i diskussionen om bæredygtighed og madspild. Og som vi slog fast i afsnittet om netop vores holdning til bæredygtighed, så bygger den ambition på viden, kritisk sans og optimisme.

Vores nabo og nære samarbejdspartner er Gram Slot, som er Danmarks største økologiske landbrug. Vi får naturligvis hovedparten af vores grøntsager leveret herfra, ligesom vores brød er bagt på korn fra slottet og mælken kommer fra slottets køer.

Vi gør det, fordi kvaliteten af slottets produkter er tårnhøj. Fordi vi kender menneskene på slottet og ved, hvor meget de går op i kvalitet og omtanke for miljøet. Og fordi slottet er vores nærområde og vi på den måde belaster klimaet mindst muligt ifm. transport og samtidigt afspejler lokalområdet.

Vi kan med andre ord stå inde for slottets produkter, ligesom vi ved, at de aldrig ville levere noget til os, der ikke er 100% i orden.

Vi har også en ambition om, at vores køkken skal være bæredygtigt. Og her kunne sætningen ende, fordi det bæredygtige signal er meget stærkt. Så ville alle være glade og vi havde formuleret det forventede, det pæne, det højskoleordentlige.

Men hvis vi skal leve op til vores kriterier om viden og kritisk sans, så må vi også tage konsekvensen – og al forskning peger på, at sandheden om bæredygtighed ift. fødevarer er kompleks. Når man dykker ned i dilemmaerne, er det jo svært, fordi det netop er, ja, fyldt med dilemmaer: Det er svært at påvise en generel positiv klima- eller sundhedseffekt af den ene grøntsagsproduktion frem for den anden. Vi kan alle være enige om, at jo mindre transport jo bedre, men hvordan er klimapåvirkningen pr. banan, som er sejlet hertil i gigantiske mængder fra Brasilien i forhold til klimapåvirkningen pr. æble, som er kørt hertil i små mængder fra Kerteminde? Skal vi dyrke vores land mindre intensivt for at fremme biodiversiteten, hvis det indebærer, at vi skal importere flere fødevarer? Udregningerne er komplekse og omdiskuterede.

Hvad er god dyrevelfærd? Er det at efterligne dyrenes oprindelige levevis, er det at behandle dyrene mere humant, er det at sørge for, at dyrene er mindst muligt syge og lider mindst mulig overlast – eller er det slet ikke at spise dyr? Sandheden er sandsynligvis et sted midt imellem, og sådan kunne man blive ved. Det kommer helt an på…

Vi har selv løbende overvejelser og diskussioner om de rigtige løsninger. Og sådan skal det være, når vi er et sted, hvor vi betragter eftertænksomhed og respektfuld uenighed som hjørnesten i vores samfund.

Vi har ikke et dogme. Alle er til gengæld enige om, at hvis vi vælger produkter fra vores nærområde, hjælper vi både det lokale erhvervsliv og skaber arbejdspladser til vores naboer, vi belaster klimaet mindre, og vi kan nemmere vælge produkter fra producenter, vi kender, og hvor vi stoler på, at de behandler dyr, land og ansatte ordentligt.

Derfor er vi også meget glade for at være en del af den nye, store køkkenhave på Gram Slot, hvor drømmen er at blive selvforsynende med de mange forskellige grøntsager, der kan dyrkes lokalt.

Fortæl os meget gerne, hvad du synes om vores køkkenpolitik. Send en besked – eller endnu bedre: Kom på besøg. Kontakt os for at høre hvordan.

Hvis du gerne vil vide endnu mere om vores tanker om bæredygtighed, så læs mere her.