AFKLARING

Alt, hvad man kan spørge om (tror vi)

Jeg skal lige være med: I laver en helt ny højskole?
Ja?

Hvordan ved I så, at det bliver godt?
Fordi vi har prøvet det før. Mange af os har været ansat på andre højskoler i en del år – og nu har vi sammen fået muligheden for at lave lige præcis dén højskole, vi ønsker os.

Men I kan da ikke vide, hvad de kommende elever gerne vil spørge om?
Det er teknisk set ikke et spørgsmål. Men ok, vi gætter. Og har en nogenlunde god idé om, hvad elever gerne vil vide. Se selv.

Hvordan bor man?
Hvor er det et godt spørgsmål! Det har vi faktisk beskrevet lige her

Får jeg nogle venner?
Ja. Eller, det kan vi jo ikke garantere. Men det ville stride mod al statistik, hvis du forlod en højskole uden at have fået nye venner. Vi ved fra erfaring, at nogle af de stærkeste venskaber stammer fra højskoleophold. Men bevares, du kan jo være en undtagelse.

Hvad kan jeg bruge det til?
Tak for det passivt-aggressive spørgsmål. Men ja, hvad bruger man det til? Well, noget af det smukke ved højskolen er jo faktisk, at der ikke er et fast defineret endeligt formål. Det er også det, der gør det så djævelsk svært at beskrive – for helt grundlæggende vil en højskole sende sine elever ud som større og mere dannede mennesker.
La-da-dah, altså.
Hvis du gerne vil have et mere konkret formål, så lad nævne i flæng: Du får fag på et højere og anderledes niveau, end du er vant til og det gør dig bedre til at modtage og reflektere over undervisning i fremtiden. Du får oplevelser for a lifetime sammen med nye venner – for life. Du bliver trænet i at indgå i og bevare et fællesskab og du lærer, hvordan et fællesskab bedst kan opnå resultater. Du kommer til at have dit livs fester. Og en helt masse mere.

Fester? Er der fester?
Det kan vi sagorasme love dig. Vi har en bar. Du skal bare hjælpe med at skabe festen.

Hvordan så med alkohol?
Det har vi også…
… men du mener sikkert, hvordan vores alkoholpolitik er?

Ja. Hvordan er alkoholpolitikken?
Vi har den idé, at undervisning og dagligdag har det dårligt sammen med alkohol. Til gengæld er kolde drinks og fest en super blanding! Derfor har vi den regel, at school nights er uden alkohol, mens der gerne må drikkes fredag og lørdag aften. Nogle gange bryder vi vores egen regel, hvis vi holder særlige aftener i løbet af ugen, ølsmagning etc.

Hvilke fag har I?
Kun gode nogle. Det varierer naturligvis lidt fra år til år, fordi lærere kommer og går, timelærere og gæster kommer med nye input eller fordi vi får nye idéer. Helt grundlæggende skal du hos os vælge 1 af 5 forskellige linjefag, som du har gennem hele dit ophold. Nogle af linjefagene ”snakker sammen” og kombinerer lidt undervejs. Derudover skal du vælge 3 forskellige valgfag (et stort, et mellem og et lille) fra start og igen ca. halvvejs. Men du kan se dem alle sammen under siderne med fag – her

Hvilket niveau er fagene på?
Vi har en ambition om at lave fag med tårnhøjt niveau. Det siger vi mange steder, men det kan godt misforstås: Vores fag kræver som udgangspunkt ingen forudsætninger for at være med og du er velkommen uanset din faglige baggrund. Når vi taler om tårnhøjt niveau, mener vi, at hvert enkelt fag har en ambition om at være intet mindre end fantastisk og vi lover, at vi elsker at undervise. Det må aldrig blive kedeligt at have timer på en højskole.

Hvad skal man have med, når man starter?
Et godt og relevant spørgsmål! Det er selvfølgelig helt individuelt, hvor meget forskelligt tøj du gerne vil have med, men tag følgende som et godt råd (udover tøj og tandbørste og den slags): Sengetøj (hvis du ikke vil leje af os), gummistøvler, sportstøj og sportssko, dit pas, gerne en cykel, diverse opladere, praktisk tøj til alt slags vejr, håndklæde, shampoo etc. og måske også noget at pynte dit værelse op med?
Ellers finder du ud af det undervejs og der er tid nok til at skaffe det, du mangler.

Hvordan er maden?
Du kan læse om vores madpolitik lige her

Jeg er vegetar.
Nå, for søren.

Ja, men laver I så vegetarmad?
Vi skelner egentligt ikke ret hårdt mellem ”vegetarmad” og mad med kød (vi kalder det bare for måltider), men vi serverer altid et vegetarisk alternativ de dage, hvor vi også serverer kød. Grøntsager spiller som regel hovedrollen i vores køkken, så du vil opleve i dagligdagen, at du bare kan undlade at vælge kødet til.
Vores køkken serverer til gengæld ikke et decideret vegansk alternativ, så hvis du er veganer, må du selv gå uden om de produkter og retter, du ikke ønsker at spise.

Hvad med andre kosthensyn?
Hvis du af medicinske årsager har særlige kosthensyn, hjælper vi dig med at overholde det. Men for at være i tråd med vores værdier om viden og kritisk sans (læs mere her), serverer vi ikke særlig kost for dig, hvis du bare gerne vil spise uden gluten, laktose etc., men ikke har en læges ord for, at det er nødvendigt. Det er helt i orden at ville følge en særlig diæt og vi lægger selvfølgelig heller ikke forhindringer i vejen for dig, men du må selv gå uden om det, du ikke har lyst til at spise.
Vi har respekt for forskellige religiøse kosthensyn, som vi tager en dialog med de pågældende elever om, så vi kan løse det bedst muligt.

Spiser I pizza?
Ja. Måske vil køkkenet lave pizza, men hvis du er virkelig pizza-sulten, det er søndag eftermiddag og du mangler et peperonifix, så er der faktisk to pizzeriaer i Gram. De er helt ok.

Og hvad med at handle? Kan man handle? Slik, øl, den slags?
Altså, du FÅR mad på skolen, det er du med på, ikke? Men jo, selvfølgelig kan du handle. Det er endda ret nemt, fordi der ligger en Rema1000 et par hundrede meter fra højskolen.

Bor lærerne på højskolen?
Ja, langt de fleste – enten på højskolen eller lige ved siden af. Vi sætter pris på, at du lærer os at kende som mennesker og ikke kun som lærere og derfor kommer du også til at møde vores familier til måltiderne. Vi har også timelærere, der kommer langvejs fra, for der skal også være inspiration udefra.

Hvornår skal man komme?
Du kan se datoer for de forskellige højskolekurser her. Vi starter altid et højskoleophold en søndag eftermiddag, hvor man ankomme i et vindue på et par timer. Så tager vi over og holder jer i hånden, indtil I begynder at lære hinanden at kende – og til sidst kan I flyve.
Hvis man bare har været hjemme på weekend, skal man være tilbage senest mandag morgen til morgensang. Det kan godt være bøvlet at komme til Gram med offentlig transport, så vi hjælper med taxa- og bustransport søndag aften.

Hvornår skal man hjem?
Hvis du mener sådan helt overordnet, kan du se hvornår dit hold slutter lige her. Vi slutter altid med en stor fest den sidste fredag og sender eleverne hjem lørdag morgen med tømmermænd og tårer.
Hvis du mener i weekenderne undervejs, må du selv bestemme. Der er meget sjældent lukket på højskolen, så du kan sikkert blive på højskolen hele dit ophold. De fleste vil dog gerne hjem et par gange undervejs, og vi tilrettelægger en lille håndfuld weekends, hvor der ikke sker ret meget. På den måde kan du tage hjem uden at gå glip af ret meget. Nogle weekender er der dog mødepligt.

Mødepligt?
Det er teknisk set heller ikke et spørgsmål, men ok. Ja, der er mødepligt til undervisningen på højskolen. Det er der, fordi fagene er vores fælles omdrejningspunkt og fordi et højskolefag lever af deltagelse og engagement. Hvis du er væk en dag, er det ikke kun dig selv, det gå ud over – det er hele fagets kvalitet og dine højskolevenners undervisning, der er på spil.
Selvfølgelig kan alle blive nødt til at have fri. Det kan der være alle mulige gode grunde til, som vi naturligvis lytter til.

Kan man komme på besøg, inden man starter?
Ja, hellere end gerne. Du kan altid kontakte os og booke en rundvisning – og vi laver også åbent hus-arrangementer et par gange om året, både i virkeligheden og online.

Hvad gør I for at løse klimakrisen?
Vi løser den nok ikke selv. Men vi har tænkt mange tanker om bæredygtighed, som du kan læse om lige her.

Kan man komme på højskolen som udlænding?
Ja. Der er masser af udlændinge på landets højskoler og alle er også velkomne hos os. Der er naturligvis en masse regler for den slags, som du hellere må kontakte os omkring.
Vi har dog den regel, at vi på Gram Højskole har alt vores undervisning og fællesarrangementer på dansk. Det betyder, at du som udlænding får meget lidt ud af et ophold hos os, hvis du ikke taler dansk godt nok til at deltage i almindelig undervisning.
Det er ikke for at ekskludere nogen eller for at være onde. Men langt, langt hovedparten af vores elever er dansktalende og vi har valgt at prioritere et fælles modersmål som basis for undervisningen, fordi vi mener, at niveauet for samtale og refleksion bliver højere.

Kan I hjælpe mig med at få en kæreste?
Nej.

Hvorfor er der de samme mennesker på alle billederne?
Well, fordi vi tog billederne under to særlige omstændigheder: A) Skolen var ikke åbnet endnu og B) der var corona, så vi kunne ikke samle ret mange mennesker. Det er i øvrigt ikke tilfældige mennesker, men folk vi kender. Så du ser bl.a. Laura, Mads, Frederik, Lærke, Johan og Kasper og et par stykker mere – gode venner, der stillede op for at vise, hvad højskolen bliver til, når det coronahejs er forbi og skolen er fyldt.

Jamen, hvor mange andre elever kommer der?
Det er umuligt at sige præcist fra hold til hold. Vi har plads til 100 elever (101 helt præcist, faktisk), men vores pædagogiske mål er omkring 80 elever på hvert elevhold. Vi vil gerne beholde en intim atmosfære, hvor alle kender hinanden og hvor vi som lærere kender jer alle sammen godt.

Har I tigre?
Øhm, nej? Er det virkeligt et ofte stillet spørgsmål?

Er det her i virkeligheden bare forstanderen, der sidder og skriver til sig selv?
Hold op med at stille meta-spørgsmål.

Har du andre spørgsmål, er du naturligvis velkommen til at kontakte os her!